Garmin FR735XT İncelemesi

garmin fr735xt

garmin fr735xt headerYeni model triatlon saati Garmin FR735XT piyasaya giriş yaptı. Garmin rerunrerunner serisinin en yeni modelini duyurduğu gün satışlara başlayarak inanılmaz bir hizmet sundu. Clever Training, Amazon gibi bir çok alışveriş sitesinde satış ve ürün teslimi yapılabilmekte. Dünyaca tanınan Apple markası bile yeni çıkan iPhone, iWatch modellerinde bile bunu yapamıyor iken Garmin operasyonu çok iyi yönetiyor gözüküyor.

GARMIN FR735XT İNCELEMESİ

Garmin FR735XT modeline, FR235 den tanıdığımız Optik Nabız Sensör (Optical HR-Sensor) özelliğini eklemiş. Böylece ürün nabız bandı takmadan da nabız ölçebiliyor. (Fakat dezavantajlar mevcut! Detaylar için burayı tıklayınız.)

Ürün şu ana kadar Garmin in ürettiği en ufak boyutlardaki triatlon saati olma özelliğine sahip. (Triatlon / multisport / çoklu spor saati demek ard arda farklı farklı sporlar yaparken, saatin bu sporlar arasında  geçiş yapabiliyor olmasıdır. Böylece antrenman veya yarışta hız kesmeden yolunuza devam edebilir ve aktivite sonunda da verilerinizi çok detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Örnek triatlon yarış aktivitesi için tıklayın.)

 

garmin fr735xt hr garmin fr735xt blue

YENİ GELEN ÖZELLİKLER

Varia Vision desteği (sadece FR735XT de bu özellik mevcut)
Shimano Di2 desteği (Fenix3/HR a da bu özellik update ile gelecek)
– Egzersiz yapılandırma — Structured Swimming Workouts — desteği (Garmin Connect sitesi üzerinden Antremanlar/Workout sekmesinden ayarlanabilir.)
– Koşu aktivitesinde Lactate Threshold desteği (Fenix3 de bu özellik mevcut)
– Bisiklet aktivitesinde FTP desteği (Fenix3 de bu özellik mevcut)
– Intensity Minutes özelliği (Garmin activity trackers özelliği olan tüm cihazlarda mevcut)
– Strava Live Suffer Score (Fenix3 de bu özellik mevcut)
– Telefondan sesli uyarı (phone-based audio) desteği (FR230/235/630/Fenix3 de bu özellik mevcut)
– Stress Score desteği (FR630/Fenix3 de bu özellik mevcut)

 

EKSİLERDEN BAZILARI

– FR735XT GPS özelliği ile 14saat batarya ömrü var. (FR920XT/Fenix3 de süre daha uzun)
– Wi-Fi bağlantı desteği yok.
– Tüm HR modellerde olduğu gibi Quick Release Kit uyumu mevcut değil.
– Barometric Altimeter özelliği mevcut değildir. (FR920XT/Fenix3 de bu özellik mevcut)

 

!!! **Ayrıntılı FR735XT – Fenix3/HR – FR920XT ile karşılaştırması için ayrı bir makale yayınladım. !!!

 

YENİ UYGULAMA STRAVA LIVE SUFFER SCORE (NEW APP SUFFER SCORE)

Strava antremanlarınızda çıkan Suffer Score sonucunu (aktivitenin ne kadar uzun ve nabız aralığınızın hangi bölgelerde yoğun olduğuna göre hesaplanan değer) artık Garmin cihazınız üzerinden canlı takip edebiliyor olacaksınız! Strava üzerinden bu veriyi görmek için PREMIUM MEMBER olmanız gerekmekte, yanlış hatırlamıyorsam aylık 6$ gibi bir ücreti var. Garmin ise bu özelliği size ücretsiz sunuyor 🙂 Ayrıca Garmin bu veriyi anlık olarak-canlı gösteriyor bu inanılmaz hoş oldu, gelecekte Garmin & Strava gibi iki büyük fikir devinden ne gibi yenilikler gelir merak ediyorum doğrusu..

Strava Live Suffer Score özelliği Garmin cihazınızda aktiviteyi bitirince görebildiğiniz “Time in Zone” özelliği gibi ama birazcık daha toplam skora yönelik bir özellik. Strava örnek aktivite

 

garmin fr735xt hr zone

Strava Live Suffer Score uygulaması şu anda Garmin’ in Edge 520, Edge 1000, Forerunner 230/235/630/735XT/920XT, Fenix3, Fenix3 HR, Tactix Bravo, Vivoactive, and Vivoactive HR modellerinde kullanılabiliyor.

 

STRAVA LIVE SUFFER SCORE UYGULAMASINI YÜKLEME & KULLANMA

 

 

garmin fr735xt stravaDaha önceki makalemde de bahsetmiş olduğum gibi uygulama yükleme, firmware yükseltme gibi işlemlerde, ilgili Garmin cihazınızı pc/mac inize usb arabirimüzerinden bağlayarak Garmin Express i kullanmanızı öneriyorum.

Strava Live Suffer Score uygulamasını ücretsiz olarak Connect IQ Store dan indirebilirsiniz. Tabii bunu yaparken ilgili cihaz yukarda bahsettiğim gibi pc/mac inize bağlı ve Garmin Express programı bağlı cihazı görüyor olmalı.

Gelelim uygulamayı aktivitelerimizde nasıl kullanacağız. Uygulama indirildikten ve Garmin Express üzerinde ilgili cihaza yüklü olarak gözüktüğünden emin olduktan sonra cihazınızın pc/mac bağlantısını bitirin. Daha sonra ilgili Garmin cihazınızın “Ayarlar” (Settings) bölümünden Strava Live Suffer Score verinizi görmek istediğiniz uygulamayı düzenlemeyi seçin. Örnek koşu aktivitelerinizde veriyi görmek istiyoruz diyelim. Ayarlar – Uygulamalar- Koşu (Settings – Apps – Run) burada istediğiniz sıradaki ekrana yeni veri girişi olarak Strava Live Suffer Score u eklemeniz yeterli. Aynı şekilde bisiklet, yürüyüş vb. uygulamalarda da bunu yapmanız gerekmekte tabii.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU;

Nabız aralığı ayarlarınızın (HR Zone – Max HR) hem Garmin hem de Strava profilinizde birebir aynı olması gerekmekte ki doğru sonuç alınabilsin.

 

YENİ ÇIKAN GARMİN FR735XT HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM

Garmin triatlon saat modelleri arasında karşılaştırma yaptığım makalemde de belirttiğim gibi Fenix3 aldığıma çok memnunum. Bana Fenix serisini tercih ettiren özellikler bir triatlon saati olmasından öte bir çok spor aktivitesinide barındırıyor olmasıydı. Eskiden görünüş açısından da Fenix3 serisi Forerunner 920XT serisinin çok daha üzerinde bir etkileyiciliğe sahipti. Yeni model Forerunner 735 XT de yapılan dizayn ile ürünü eski spor görünümden çıkartıp biraz da Fenix3 serisi ile kıyaslanabilir hale getirmişler. Açıkcası Forerunner serisini pazarlama stratejisi olarak hala ellerinde tuttuklarını düşünüyorum. Yılların amiral gemisi sonuçta.

Yeni gelen özelliklerden HR özelliği zaten Fenix3 de de mevcut. Şu anda cihazı diğer modellerden farklı kılan tek özellik Varia Desteği (çok da harika bir özellik gerçekten) ama Fenix3 ü hala Forerunner serisine tercih ederim.  Fenix & Forerunner serisi ayrıntılı karşılaştırma tablosu için tıklayın.

 

Sporla-sağlıkla kalın..

 

KAYNAK

http://www.dcrainmaker.com/2016/05/hands-on-with-the-new-garmin-fr735xt-triathlon-watch.html

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: