Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Robotic ASD Closure (Atrial Sepral Defect)

Bu yazıda 2018 yılı başında geçirdiğim robotik kalp ameliyatı (asd patch) deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım. Aynı hastalığı yaşayanlar varsa belki yardımcı olabilir-fikir verebilirim. Aslında çok yaygın olan ASD anomalisi çoğu insanda bulunuyor. Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Atrial Sepral Defect

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Yaşananları olabildiğince basitçe anlatmaya çalışacağım. Çünkü bence duygular, tüm zorluklar, çekilen acı, etrafında yaşananlar vb gibi durumlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu konuda desteğe ihtiyacı olan herkese her zaman sonuna kadar destek veririm bana ulaşın yeter.

ASD doğuştan gelen bir anomali ve Ekokardiyografi (Eko) testi ile kolayca tespit edilebiliyor. Spor geçmişimde ciddi anlamda performans sıkıntısı yaşamayıp böyle bir şey ile karşılaşmak beni ilk etapta şaşırttı tabii.  Bende tespit edilen asd (orta duvardaki yırtık) 2.6cm boyutunda idi. Yırtığın bulunduğu duvar çapı ise yaklaşık 4cm. Yani yırtık ciddi boyutta idi. Robotik Kalp Ameliyatı (ASD Patch)t)

2017 nin son aylarında rutin kontrollerde ortaya çıkan ASD tespiti beni ilk başta cidden düşündürdü. Gelecek, spor, hayat vs.

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Konuyu öğrenir-öğrenmez bu alanda ciddi çalışmaları olan Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ (Kardiolojist) ile görüştüm. Kendisi aynı zamanda iyi bir dayanıklılık sporcusu – triatlet. Zaten spora olan yaklaşımımı anlatmama gerek kalmadan Hüseyin Hocam bana en uygun çözümü sundu.

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Perkütan Yol ile Ameliyat

ASD Closure (Atrial Sepral Defect)

İlk etapta üzerinde durduğumuz konu ameliyat riskinden uzak durup perkütan yol ile (pericardial device – amplatzer) ASD nin kapatılması idi. Basit bir anjiyo işlemi gibi damar yolu ile cihaz ilgili bölgeye götürülerek bırakılıyor ve belli bir süre sonra (6-8ay) cihaz vücudun bir parçası gibi oluyor. Bu konuda zaten Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ ın tecrübesi derya-deniz olduğu için hızlıca hareket geçtik.

Fakat yapılan testler ve Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ ın gözlemleri sonrasında benim vücuduma perkütan yol ile cihaz yerleştirilmesi ileride başka sorunlar çıkartabileceği için (kalp duvarına-kapakçığa zarar verme olasılığı) bu teknikten vazgeçtik. Buradaki en önemli etken sportif aktivitelere geri dönmek istememdi aslında. Hüseyin Hoca da bunu çok iyi bildiği için operasyonu kendisi iptal etti zaten. Bu yol ile tedavi edilmem ilerideki sportif yaşantım için sıkıntı olacaktı. Başka bir doktor olsa aynısını yaparmıydı bilmiyorum. Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ ı tanımam, onun hastası olmam bana göre bu olayda başıma gelen en güzel şey.

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Perkütan yol ile sağlıklı olmayacağı düşünülen operasyon birden ciddi bir kalp ameliyatına dönüştü. Bir an aslında spor yapmayayım ne olacak perkütan yol ile devam edelim gitsin diye düşünmedim değil ama durumu kurtaran yine Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ oldu.

 irfan karaman robotik kalp ameliyatı

 

Robotic ASD Closure (Atrial Sepral Defect)

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi bir kaç yıldır robotik cerrahi ile bu tip ameliyatları başarıyla uyguluyormuş. Kullanılan sistem tüm dünyada kabul görmüş olan Da Vinci System ve cerrahlar ise yine dünya standartında operasyon yapan profesyoneller. Göğüs kafesinin açılmasından ziyade robotik cerrahide göğsün sağ tarafında (koltuk altında) 4-5 küçük denilebilecek delik ile operasyon yapılabiliyor. İşlem kabaca kalp zarının kesilerek kalbin yırtık olan yerine yama yapılması. İyileşme süresi çok hızlı ve enfeksiyon kapma riski çok düşük.

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Bu yöntem ile ilerlemeye karar verdikten sonra ameliyat ekibinin toparlanmasını bekledik ve 18 Ocak 2018 tarihinde operasyona alındım. Ameliyat 6 saat sürmüş. Prof. Dr. İlhan GÖLBAŞI + Yrd. Doç. Dr. Cemal KEMALOĞLU ve ekibine çok teşekkür ederim, problemsiz bir operasyon geçirdim, ameliyat sonrası fazla ağrı hissetmedim ama aşırı yorgundum. Nabzım yattığım yerde %50-60 fazla atıyordu.(100 civarı) Konuşurken soluk soluğa kalıyordum. Ameliyattan bir sonraki gün işte o gün acıyı hissettim 🙂 Diren (vücutta kalan ameliyat sıvısını dışarıya atmaya yarayan hortum) her nefes alışımda ciğerlerime batıyordu, bir şekilde o gün geçti ve ameliyattan 72 saat sonra diren çıkartıldı çok ciddi rahatladım. 4 gün boyunca yoğun bakımda kaldım. Sabah akşam çok kısa yürüyüşler yapıyorduk. İlk 3 gün çok zorlandım ama sonra çok hızlı bir şekilde iyileşmeye başladım.

Operasyondan 4 gün sonra yoğun bakımdan çıktım. Oturup-kalkma, yürüyüş sorun olmaktan çıktı, nefesim normale yakın seviyeye geldi. Prof. Dr. İlhan GÖLBAŞI nın ameliyat sonrası gözlemleri ve incelemeleri sonucunda 6. gün sonunda hastaneden taburcu edildim. Böyle bir operasyon geçirip 6 gün sonra taburcu olabilmek inanın bana çok büyük rahatlık. Doktorumla konuşmalarımız sonrasında 1 ay sonrasında normal yaşamıma geri dönebileceğimi ayrıca 3-5 ay içerisinde de spora başlayabileceğim bilgisini alabilmek paha biçilmezdi.

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ a binlerce kez teşekkürler. Benimle her aşamada kendi canından-kanında biriymiş gibi ilgilendi. Emeğini asla ödeyemem hocam iyiki varsın. Şanslıydım sen olmasan belki tekrar spor yapamayacaktım. Umarım yıllarca hep beraber nice yarışmalarda sınırlarımızı zorlarız 🙂

Hep yarış parkurunda acı çekilecek diye bir şey yok. Yaşananlar cidden zor ve sıkıntılı ama kaldırılmayacak boyutta değil. Ne pahasına olursa olsun mücadele etmek, ayakta kalmak güzel şey ! En kötü günümüz böyle olsun 🙂 spotify, netflix üyelikleri ve amazon dan sipariş edilen kitaplar sağolsun evdeki süreç şimdilik iyi gidiyor. Yürüyüşler 130 nabız, akşam uykuları sıkıntılı ama olsun pes etmek yok.

Böyle durumlar için sizlere tek tavsiyem var; siz siz olun tedavi olacağınız doktoru iyi seçin, iyi araştırma yapıp, mantıkla doğru hedefe yönelin. Sağlıkla kalın..

 

İSTATİSTİKLER

DateKgRestıng HRSleep
Hours
BreatheOveral Feelıng
15th Jan70538FullGreat
18th Jan
(after the surgery - intensive care)
6685-90-%50Tired
19th Jan
(intensive care)
6685-907-8%50Suffer & Tired
21th Jan
(intensive care)
66857-8%70Not so bad
22th Jan
(leaving intensive care to normal room)

66627%70Feels OK
24th Jan
(discharge from hospital)
66,7537%80Feels OK (no problem with walking, sitting-up, talking etc.)
26th Jan66,75610%100 (no problem in home)Feels very OK (my scars getting better and body heailing fast)

 

Prof. Dr. Huseyin YILMAZ

Prof. Dr. Ilhan Golbasi

Assist. Prof. Dr. Cemal KEMALOGLU

Da Vinci Robotik Cerrahi

Atrial Septal Defect Support Group

 

DİĞER KAYNAKLAR

roboticheartsurgeon.com/robotic-atrial-septal-defect-repair

clevelandclinic.org/health/treatments/17437-robotically-assisted-atrial-septal-defect-repair

heart.org

wikipedia.org/wiki/Atrial_septal_defect

researchgate.net/publication/264641106_Robotic_atrial_septal_defect_closure

Robotik Kalp Ameliyatı ASD Patch

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: