Posterior Shin Splint MTSS Tedavi Süreci

Shin Splint Ağrısı

Sinir bozucu Posterior Shin Splint MTSS Tedavi Süreci (Medial Tibial Stress Syndrome) hakkında her şey.

2016 sezon ortasında meydana gelen ve neredeyse 1 sene geçmeyen Shin Splint (Posterior – yani calfin iç kısmı) sakatlığım mevcuttu. Bu süre zarfında neyi yanlış yaptığımı keşfetmek çok uzun zamanımı aldı belki benim gibi bu sakatlığı yaşayan olursa tecrübelerimden faydalansın istedim. Posterior Shin Splint MTSS Tedavi Süreci

Öncelikle posterior shin splint MTSS tedavi sürecinde sakatlandıktan sonra denediğim ama kesin sonuç alamadığım yöntemleri anlatayım;

 • Dinlenme (2 ay hiç koşmadan dinlendiğim oldu)
 • Buz Tedavisi (gün aşırı yapmaya özen gösterdim)
 • Anti-Inflam Krem (gün aşırı yapmaya özen gösterdim)
 • Düzenli Beslenme (yaklaşık 2 senedir temiz besleniyorum)

 

Yukarıdakileri yaklaşık 1-2 ay boyunca uyguladığımda iyileşme oluyor fakat tekrar toprak pistte jog ile bile başlasam antrenmanlara hemen geri geliyordu ağrı. Aşağıdakiler de diğer süreçler..

 • Asfalttan/Tartanda Koşmama (sadece toprak zeminde jog yapsam bile ağrıyor)
 • Düzgün Ayakkabı Seçimi (açıkcası %100 bana uygun ayakkabı bulamadım. Nimbus kullanıyorum daha ömrünün yarısında değil)
 • İyi Isınma (ısınmaya özen gösteriyorum yine değişen bir sonuc yok)
 • Güçlenme Egzersizleri (her sezon 2-3 ay dedike bir biçimde ağırlık antrenmanları yapıyorum)
 • Doktor (spor hekimi ile yaklaşık 4 ay takip ettik, rontgen vs de cekildi stres kırığı değil eminiz, ama hiç bir şekilde koşu antrenmanı yapamıyorum.)

Tam olarak iyileşsem bile yoğun koşu aktivitesinde tibia bölgesi bir şekilde olması gerektiğinden çok darbe alıp, sakatlanıyor. Ben de yarış resimlerinden bu sebebi bulmaya odaklandım yüksek bir arch yapım var ve aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ayak önce dışa iniyor ama ayak yere indikten sonra içe gömülüp tibia ya olması gerektiğinden çok yük biniyor. (over-pronation) Bu da çok garip bir durum yüksek arch yapısı + dışa basma + over-pronation bu üçünün bir arada olması enteresan bir vakka.

Yere İniş

yere inis

 Yüklenme

yüklenme

 

Profesyonel olarak bu işi nasıl analizleyebileceğimi arastırdım ve spor hekimliğinden ayak basış testi yaptırdım sonucları aşağıdaki gibi.

Sabit Duruş Analizi

sabit durus

Yürüme Analizi

yuruyus

statik yüklenme

yürüyüş analizi

 

Çözümü bulmadan önce son denediğim şey ise CurrexSole11 destekli tabanlık almak oldu ama o da kesin çözüm olmadı. Posterior Shin Splint MTSS Tedavi Süreci

Sakatlığın Asıl Sebepleri

 • Yanlış ayakkabı seçimi (ON marka ayakkabı bana hiç uygun değilmiş)
 • Sakatlığın oluştuğu bölgeye yönelik kondisyon egzersizi yapmamam
 • Ayak yapımın bu sakatlığa çok müsait olması
 • Koşmamam gerekli iken gereksiz yere sakatlığın üzerine giderek zorlamak. Bunun sonucunda sakatlığı kronik hale (vücut iyileştirmek için uğraşmıyor adeta kabulleniyor bu olayı) getirmem

Shin Splint (Posterior) Sakatlığı Tedavi Aşamaları

– Fizyoterapi seansları (3 farklı profesyonel ile görüştüm)

1-  Lazer Tedavi + Su Altı Koşu Rehabilite + Masaj + Kondisyon

2- Masaj + Pilates + Kondisyon

3- Hacemat + Sporcu Masajı + Koçluk

 

Çok inceleyip araştırdıktan/danıştıktan sonra 3. seçenek Academicana – Nihat AYÇEMEN hocam ile ilerlemeye karar verdim. Her ne kadar yeni teknoloji vb çok güzel ve keyifli gözükse de bence en eski yöntemlerden biri olan hacemat bendeki tendon hasarına en etkili ve kesin çözüm. Ayrıca Nihat hocanın spora ve özellikle triatlon sporuna olan bilgisi/tecrübesi beni çoğu yüklenme/kamp/yarış dönemlerinde çok rahat ettirdi.

– Kondisyon Çalışmaları

Klasik gym/ağırlık antremanları yerine bir çok eğitim almış ve yine bir çok sertifikası olan Can POYRAZ ile çalıştım. Kondisyon çalışmalarımı dekatlondan gayet uygun fiyata edindiğim ağırlık seti + pilates setleri evde yaptım. Can sağolsun elimizdeki ekipmana göre antreman yazdı yüzmeden de kaynaklanan çoğu kas/tendon sıkıntımı aşmamda çok büyük yardımcı oldu. Shin splint e özel genel olarak lastik ile çalıştık ve 30-40 gün sonunda o bölge ciddi anlamda güç kazanımı ve kas oluşumu gerçekleşti.

– Ayakkabı Seçimi

Çok araştırıp 20-25 ayakkabılık bir liste yaptım ve tüm ayakkabıları tek tek magazalarına gidip denedim. Shoe finder / ayağınıza göre ayakkabı / otomatik ayakkabı seçimi gibi şeylere kesinlikle inanmayın kağıt üzerinde benim durumuma tam olur denen ayakkabılar bana uymadı. New Balance v1260 v5 benim tam ihtiyacım olan ayakkabı. Supersonik bir taban yapısı ve arc desteği mevcut. Tabi tüm ayakkabıları tek tek deneyerek (telefon ile yavaş çekimde 3-4 farklı shin yüklenme hareketi) bunu söylüyorum. Vidyolarda gözle görülür fark var zaten, hissiyat olarak da ayakkabı supersonik. İnternette indirim yakalayıp 2 set aldım hemen 🙂

– Tabanlık Seçimi

CurrexSole11 (High) aldım ama benim ihtiyacım olan arc desteğini veremedi. Koşu konusunda yine deneyimli olan FiziMed Medikal den ayak analizimi yaptırıp ayağıma özel tabanlık yaptırdım. Öncelikle günlük hayatımda kullanmaya başladım ve inanılmaz rahatladım.

 

Posterior Shin Splint MTSS Tedavi Süreci & İyileşme

Yukarıda saydığım 4 aşama da bence benim durumumda olmazsa olmaz imiş. Ama benim gözümde ana aşama olarak Fizyoterapist seçimi ön planda. İlk seans a direk hacematla başlayarak ilk ay gidebildiğim kadar zaman buldukça seanslara gittim. (30-40 gün haftada 2-3 kez sonrasında haftada 1 kez olarak devam ettim hiç bırakmadım, kamplar-sehir dışı geziler vs dısında) Seanslar genelde 3-4 haftada bir hacemat (tüm vucuda uyguluyorduk özellikle sırt bölgesi inanılmaz rahatlıyordu.) ve sonrası antrenman düzenime göre masaj oluyordu. Neredeyse her yerde anlatılanın aksine hiç sert masaj uygulaması görmedim. Fizyoterapist in sözünden hiç çıkmadım. Antrenmanlarımı anlattım, antrenman öncesi-sonrası nasıl hissettiğime değindim vs. Sonuç olarak ilk 2-3 hafta içerisinde (koşu öncesi ve sonrası hiç acı çekmeden) toprakta jog atmaya başlayabildim. (6-7 pace) Tabii bu arada NB 1260 larımı aldım, tabanlığı yaptırdım ve kondisyona başlamıştım. Bu yaptıklarımın hepsini fizyoterapistim ile planlayarak yaptım sırasını, zamanını onun belirlediği şekillerde gerçekleştirdim. Haftada 1-2 kez compex ile (relax modda en hafif derecelerde) shin bölümüme ve diğer yüklendiğim kaslarıma masaj uyguladım. Böylece aylarca süren ağrılarımdan kurtulmuş oldum.

Umarım başınıza gelmez ama gelirse de yukarıda anlattıklarım yardımcı olacaktır, sporla kalın..

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: