Sporcu Beslenmesi (Kahvaltı)

sporcu beslenmesi

triatlon sporcu beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Yarış yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zamanı önemlidir. Aktivite sırasında enerjinizin çabuk tükenmemesi için
vücudunuzun ihtiyacısporcu beslenmesi olacak kadar besini almanız önemli. Sporcu beslenmesi için yiyecek seçimleriniz mutlaka kolay sindirilebilir, lifli olmalıdır.

Vücudumuzdaki yağlara neden ihtiyacımız var !?

Uzun süren ve dayanıklılık gerektiren aktivitelerde besinlerden aldığımız enerji haricinde, vücudumuzdaki yağlar muazzam bir enerji deposudur. Bu yüzden uzun süreli dayanıklılık aktivitelerinde vücudumuzdaki yağlara düşündüğümüzden çok ihtiyacımız vardır. Bu sebeple vücuttaki yağ oranı seviyesi dayanıklılık sporcusu için aşırı önemlidir. Yüksek glisemik indeksine (şeker içeriği yüksek) sahip gıdalar insülin seviyesini arttırır bu da vücudun yağ yakımını engeller dolayısıyla kesinlikle bu tür besinlerden uzak durmalıyız. Minumum 90 dakikadan uzun süren turlarınızdan önce ise yüksek karbonhidratlı besinler tüketmeniz enerji depolarınızın çabuk tükenmesini engelleyecektir.

 

Sporcu beslenmesi için önemli olan bir diğer konuda sporcunun vücudunu/kendini tanımasıdır. Çünkü birebir aynı performansı gösteren iki ayrı sporcunun vücudlarındaki besin ihtiyacı çok farklı olabilir.

 

Sporcu beslenmesi, sadece aktivite öncesinde değil aktivite esnasında da sporcu için büyük önem taşır. Yanınızda bulunduracağınız fındık, ceviz, badem ve kuru üzüm tarzı atıştırmalıklar azalan enerjinizi yeniden sağlamakda size yardımcı olacaktır. Yine enerji jelleri/katı enerji barları ile sürekli vücuda ihtiyacı olan su (sıvı) yu almak hayati önem taşır. Evde Sporcu İçeceği Yapmak isimli makalede biraz daha ayrıntılı olarak sıvı tüketme konusuna değinmiştik. Düşük miktarda tüketilen sıvı dehidrasyona sebep olabilirken aşırı tüketilen sıvı miktarıda performansınızı kötü yönde etkileyebilir. Saatlik ihtiyacınız olan sıvı miktarını (ortam koşullarına ve kişiye göre değişkendir) planlayıp, aktivite boyunca sürekli ama küçük yudumlar alarak sıvı tüketmeliyiz. Genel olarak önerilen saat başı 500-750ml sıvı tüketilmesi şeklindedir. Yoğun aktiviteler (yarı-maraton / maraton / ultra maraton gibi) esnasında magnezyumizotonik içecekler tüketmekte gerekir.

İlerleyen zamanlarda (antrenman ve yarış temposundan vakit ayırabilirsem 🙂 ) Half-Ironman ve Ironman gibi zorlu uzun mesafe yarışları için düzenlenmiş, profesyonel sporcuların kullandığı beslenme programları (yarış haftası / hemen öncesi / hemen sonrası) paylaşımları da yapacağım. O zamana kadar gururumuz ve Güney Afrika da düzenlenen Ironman Afrika Şampiyonası’nda 10.45.51’lik derecesiyle 2. olan Bahar SAYGILI nın yarışta kullandığı beslenme çantasına bir göz atalım 🙂

BSaygılı_Ironman_Nuts

 

Sporla – sağlıkla kalın..

 

Kaynak

www.dagakactim.com/bisiklet-turu-oncesinde-beslenme/

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: