Powerstar Half-Ironman Türkiye Şampiyonası 2016

powerstar half-ironman

powerstar half-ironman

 

Bu sene 5. kez düzenlenecek olan Powerstar Half-Ironman Türkiye Şampiyonası Triatlon Yarışması için geri sayım başladı.

Hafta sonu Antalya da düzenlenecek olan Powerstar Half-Ironman Triatlon Yarışı için kayıtlar bugün gece kapanıyor. Aşağıdaki link üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Powerstar Half-Ironman Türkiye Şampiyonası Triatlon Yarışması

 

Triatlon Federasyonu Kayıt & Bilgi Sayfası

Etkinlik Ayrıntıları

Yarışma Fotoğrafları

Yarışma Sonuçları

 

Kısaca bahsetmek gerekirse eğer; Triatlon nedir ve mesafelere göre yarış çeşitleri nelerdir ?

Triatlon kelimesi eski Yunanca kökenlidir. 3 branşın bir arada yapıldığı bir spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır. Dünyada ilk Triatlon yarışı 18 şubat 1978’de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır. Türkiye’deki ilk Triatlon denemesi ise, 1986 senesinde, İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi Spor Bayramı kapsamında mesafeler kısaltılarak (1 km yüzme, 30 km bisiklet ve 6 km) düzenlenmiştir. Türkiye’deki ilk gerçek, Olimpik (1,5 km yüzme 40 km bisiklet ve 10 km koşu) Triatlon, resmi olarak hakemlerin nezaretinde  1988 senesinde, Eskisehir’de düzenlenmiştir. Yarış Nihat Aydin tarafından 2 saat 59 dakika 43 saniye ile basariyla tamamlanmıştır. Bununla birlikte kendisi de Türkiye’nin ilk triatleti olarak resmi kayitlara geçmiştir.

Triatlon Ferdi bir spordur ve sporcu her bir branşa ait mesafeyi bitirir bitirmez kurallara uygun kıyafetlerini giymek için, belirli kuralara uymak şartı ile, değişim alanına girer ve diğer branşa başlar. Yani sporcunun sadece bir branşta başarılı olması yetmez, diğer branşlara ait antrenmanları da yapmak ve kas gruplarını çalıştırmak zorundadır. Ayrıca taktik ve teknik seviyesini en üst düzeyde tutarak hem enerjisini hem de dayanıklılığını korumak zorundadır.

 

Yarış Mesafeleri ve İsimleri

Adı Yüzme Bisiklet Koşma Açıklama
Super Sprint 400 m (0.25 mil) 10 km (6.2 mil) 2.5 km (1.5 mil) Mesafe değişkendir. Fakat standart veriler tabloda olanlardır. Kısa mesafelerdir.
Sprint 750 m (0.5 mil) 20 km (12.4 mil) 5 km (3.1 mil) orta mesafelerdir
Olympic 1500 m 40000 m 10000 m Uluslararası kabul gören verilerdir.
Half-Ironman 1.2 mi (1.9 km) 56 mi (90 km) 13.1 mi (21.09 km) “70.3” ya da yarı demiradam olarak da adlandırılır.
ITU-Uzun Mesafe 3.8 to 4.0 km 120 km 30 km Uluslar arası Triatlon Federasyonu’nun bisiklet ve koşuda 5% hata marjını kabul eder
Ironman 3.8 km. 180 km. 42 km. “Demiradam” olarak da bilinen uzun mesafe yarışı

2005 ve 2006 Yılları Türkiye büyük erkekler şampiyonu Mert Onaran ‘dır. Triatlon sporu sponsorluk faaliyetlerinin gelişmemiş olmasından dolayı milli takım düzeyinde dahi yeterli destek sağlanamadan yapılmaktadır. Buna rağmen yeni sporcular katılmaktadır. Bunlardan biri 3 yıldır triatlon yapan ve ilk yılında Türkiye gençler şampiyonu olan Onur AYDEMİR ‘dir. Zülfü Karabulut, Talha Kemal Koçak,Mücahit Aksu, Fırat Dizman ve Doğucan Bilgetürk gibi başarılı sporcularda triatlona emek vermektedirler. Bu genç sporcular gelecek vadetmektedirler, fakat yeterli desteği sağlamakta zorlandıkları için olanaksızlıklarla boguşmaktadırlar.

Türkiye’de Triatlon Federasyonu 22 Aralık 2000’de kurulmuştur.

 

Kaynaklar

http://www.triatlon.org.tr/index.php?page=yarisma_takvimi&type=1

https://tr.wikipedia.org/wiki/Triatlon

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: