Triatlon Sporuna Başlama & İlk Yarış

triatlon

ilk triatlon yarışım

 

Triatlon sporuna başlamam nasıl desem hem heyacan arama hem de sınırlarımı keşfetmek içindi ! Bu makalede Triatlon sporuna başlamam için çıkış noktası ne oldu? Nasıl karar verdim? Nasıl hazırlandım ? İlk triatlon yarışımda neler yaşadım anlatmaya çalışacağım.

TRIATLON SPORUNA BAŞLAMA

Bu yıl Antalya 5.si düzenlenen Powerstar Half-Ironman (1.9Km Yüzme + 90Km Bisiklet + 21.1Km Koşu) triatlon yarışı geçtiğimiz Pazar günü tamamlandı. İlk triatlon denememin bu kadar zor bir kategori olması biraz şans (sezonun ilk yarışı olması) biraz da kaşıntıdan 🙂 6 ay boyunca takım arkadaşım Hakan Uğurlu ile çok iyi hazırlandık (85km yüzmüş, 1.830km pedal çevirmiş, 204km koşmuşum) Neredeyse tüm hayatım triatlon oldu bu aylar içerisinde. Kendiminki dahil bir sürü doğum günü, düğün, nişan, davet kaçırdım. Günde 6-7 öğün beslenmeye çalışıp, bazı zamanlar aynı gün içerisinde 3 farklı idman yapıp, aynı zamanda işe gidip üzerine 8-9 saat uyku uyumaya çalışmak inanın bana birkaç ay sonra insanı cidden zorluyor ve bunu haftanın 6 günü yapıyorsunuz inanın bana kolay değil ! İdman yapıp vücudu hem fiziksel hem de mental olarak zorlamanın yanında aynı zamanda sosyal/iş hayatı ile de uğraşmak zorundasınız. Arkadaşlıklarınız, aile ilişkileriniz bozuluyor. Ama vazgeçmemek hedefe ulaşmak esas olan! Başından beri bizim yanımızda olan antrenörümüz Zülfü Karabulut bizi her zaman motive etti. En büyük destekçimiz, arkadaşımız, takım liderimiz oldu. Bir süre sonra aile gibi olduk, onun bu kadar çabası ile oldu zaten her şey. İyi de oldu 🙂 Benim dünya üzerinde tanıdığım en iyi niyetli insandır Zülfü Hoca. Antrenörüme neden bu kadar yağlı-ballı sözler ediyorum beni daha çok sevsin az antrenman yazsın diye mi tabii ki hayır 🙂 Bu yaşıma kadar bir çok zorlu spor denemesi yaptım ama triatlon çok başka bir seviye..

 

İnsanlar bu derece zorlu spor yapmanın eğlenceli veya rahatlatıcı bir şey olduğunu düşünüyorlar ve size kendinize bu kadar zaman ayırdığınız için kızıyorlar !? Zoru başarmak elbette ki bambaşka bir duygu fakat bunu başarmak için vazgeçtiklerinizi, çektiğiniz fiziksel işkenceleri, mental sağlığınızı kimseden anlamasını beklemeyin. Bu sporu yaparken tamamen başka bir dünyada yapayalnızsınız. İşte tam bu noktada takım arkadaşları ve antrenör çok önemli !

 

SAKATLIK DÖNEMİ

Yarışa 2-3 ay kala tam vücut kıvama gelmişken 🙂 Hakan da ben de sakatlanmalar yaşadık, hep koşu yüzünden oldu 🙂 Neredeyse son aya kadar doğru-dürüst koşu antrenmanı yapamadık. Moralimiz bozulsa da bırakmadık. Triatlon sayesinde tanıştığımız yeni arkadaşlarımız tecrübeleriyle hep bize yardımcı oldu. İnsanın kendisini bu kadar zorlayarak limitleri aşmak istemesi çoğu kişi için anlamsız geldiğinden, sizi anlayan ve destekleyen insanları çevrenizde gördüğünüzde bazen şaşırıyorsunuz hatta doğru kelime duygulanıyorsunuz..

 

KISACA YARIŞ GÜNÜ

İlk tecrübem olduğundan biraz daha erken kalkıp(yarış saati 07:00 kalkış saati 04:30) kahvaltı sonrası start noktasında olup, yarıştan önce mutlaka iyi derecede vücudumu ısındırmaya çalıştım ama ne kadar fiziksel/mental olarak hazır olsam da yarış anı, yaşananlar, tecrübesizlik önüne geçilmez hatalar/gecikmeler yaşatıyor insana. Acı tecrübeler bunlar 🙂 Vücudu yarış disiplininde tanımak çok önemli, nerede nasıl davranacağını bilmek, güç olsa da taktik olarak o gücü belki 2-3 saat sonrasına saklamayı öğrenmek vs vs. Bunlar için Powerstar çok büyük öğreti oldu bana. Yarışı 5 saat 30 dakika gibi bir süre ile bitirerek tam olarak hedefim olan süreyi tutturmuş oldum (saniyeler ile hedefi kaçırdım ama olsun) Bisiklet ve koşu etabında beklediğim kadar zorlanmadım, ikisinde de nabız ortalamam 155 çıktı. Yarışı tamamlayamamaktan, vücudumun sınırlarını çok zorlamaktan korktum ama iyi idman yapmışız onu çok net anladım, hiçbir sorun yaşamadan yarışı enerjik bir şekilde tamamladım. Yarış sonrası ve ertesi gün normal yaşamıma hiçbir şey olmamış gibi devam edebildim. Neredeyse sıfır kas ağrısı yaşadım. Eee ilk denemesinde böyle bir süreyle Half-Ironman bitirebilmek gerçekten gurur verici. Bundan sonraki hedef çok daha iyi bir süreyle Gloria Ironman 70.3 !!! Sponsorlar duyun sesimi 🙂

YARIŞ FOTOĞRAFLARI

 

YARIŞ İSTATİSTİKLERİ

Yaş Grubu Kategori Sonuçları

30+ Yaş Erkekler Kategorisinde 14 katılımcı arasında 7. lik

 

Genel Klasman Sonuçları

Genel Klasmanda 72 katılımcı arasında 31.lik

 

Garmin Yarış İstatistiği

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: